Відповідальність власника сайту

Кількість нових веб сайтів у мережі Інтернет щодня збільшується з геометричною прогресією.

Власність зобов’язує, вона не може використовуватися на шкоду іншим. Так зазначено в Конституції України.

Власникам сайтів слід потурбуватися не лише про технічну безпеку сайту, але й про інформаційну. Особливо це стосується тих сайтів, де організовані форуми, а також ті, де не модеруються коментарі, оскільки власники не завжди контролюють наповнюваність сайту змістом, і можуть стати жертвою чужої злої волі.

Мається на увазі можливість когось інший розмістить на сайті інформацію, що не відповідає дійсності, є наклепницькою, образливою, посягає на ділову репутацію, принижує гідність та честь.

Хоча законодавство практично не регулює питання розповсюдження в мережі Інтернет інформації, однак судова практика пішла далі. І маємо вже деякі рішення не на користь власників сайтів, та навіть узагальнення судової практики з цього питання.

Ще в 2009 року Пленум ВСУ прийняв Постанову №1 щодо судової практики вирішення справ про захист честі, гідності та ділової репутації.

Пункт 12 зазначеної постанови стосується інформації, поширеної в мережі Інтернет.

У цьому пункті йдеться про те, що у випадку поширення інформації, що оспорюється, у мережі Інтернет, належними відповідачами мають бути автор інформаційного матеріалу, а також власник сайта.

Особа, що має намір позиватися до автора та власника сайту має самостійно встановити їх осіб. Суд рекомендує витребувати дані про них у реєстратора доменних імен та адреси українського сегмента Інтернету.

Якщо ж особу автора інформації встановити не вдалося (анонімний автор), або ж місце його проживання встановити неможливо, то відповідачем має бути власник сайту, оскільки це він створив можливість поширювати недостовірну інформацію.

Якщо сайт де розміщена недостовірна інформація, яка порочить честь, гідність та(або) ділову репутацію є сайтом інформаційного ресурсу, зареєстрованого як ЗМІ, наприклад сайт газети, то суд має керуватися законодавством, що регулює діяльність ЗМІ.

На початку 2013 року завершився судовий розгляд справи за позовом до видавництва Юстініан та Української правди через те, що на їхніх сайтах були розміщені коментарі, інформація викладена в яких визнана недостовірною та такою, що ганьбить гідність та честь.

Суд зобов’язав власників сайтів опублікувати спростування.

Наприкінці 2013 року Європейський суд з прав людини прийняв рішення у справі Делфі АС проти Естонії, за заявою власника сайту, якого національні суди Естонії притягнули до цивільної відповідальності за образливі коментарі на сайті новин.

ЄСПЛ відмовив у задоволенні заяви, тобто визнав дії національних судів правомірними.

Рішення ЄСПЛ є орієнтиром для судів України у вирішенні подібних справ.

Отже, незалежно від відсутності законодавчого врегулювання питання відповідальності власників сайтів за його зміст, рекомендуємо регулярно модерувати коментарі та записи на форумах.

Дата публікації: 23.01.2015


Коментарі

Ваш відгук

Зверніть увагу: Коментарі модеруються, це може спричинити затримку їх публікації. Відправляти коментарі заново не слід.