Зниження шлюбного віку

Дата публікації: 29.10.2014

Чи можливе зниження шлюбного віку в Україні?

З 2012 року, коли були внесені зміни до Сімейного кодексу, шлюбний вік і для чоловіків, і для жінок став однаковим. Він настає після досягнення вісімнадцяти років. Раніше було, що жінка досягала шлюбного віку з сімнадцяти років.

Особи, що бажають одружитися повинні досягти вісімнадцятирічного віку (шлюбний вік) на дату реєстрації шлюбу. Тобто подати заяву про реєстрацію шлюбу молодята можуть і раніше.

Разом з тим, особа, що досягла шістнадцятирічного віку (до 2012 року – чотирнадцяти років) може набути право на шлюб.

Хоч би якими поважними були причини для набуття цього права, таке право (на зниження шлюбного віку) надається виключно за рішенням суду.

Заяву про надання права на шлюб (на зниження шлюбного віку) може подати до суду особа, що бажає одружитися, а також її батьки або особи які замінюють батьків (усиновлювачі, піклувальники). Але заяву слід подавати саме від імені неповнолітнього щодо якого вирішуватиметься питання надання права на шлюб.

Якщо заява подається особою, що бажає набути право на шлюб особисто, то до розгляду справи долучаються її батьки, або принаймні один із них, особи, що їх замінюють, особа, з якою планується укладення шлюбу, інші заінтересовані особи.

Проте згода чи заперечення осіб, що залучаються для розгляду справи не має бути вирішальним при прийнятті рішення судом, оскільки вирішальним критерієм має бути відповідність права на шлюб інтересам заявника.

Варто звернути увагу, що згідно ч.2 ст.4 Сімейного кодексу мати, яка народила дитину, може створити сім’ю незалежно від віку.

Однак, це не означає те, що мати, яка народила дитину, може подати до суду заяву про надання права на шлюб (на зниження шлюбного віку) раніше ніж досягне шістнадцяти років.

Зазначена норма передбачає право такої жінки створити сім’ю, членами якої будуть ця жінка та її дитина. Сам по собі факт народження ще не створює сім’ю, адже у випадку залишення  матір’ю дитини така сім’я не буде створена.

Коментарі

Ваш відгук