Чи повинен ФОП пенсіонер-чорнобилець, який не досяг пенсійного віку платити ЄСВ?

Є загальне правило про те, що підприємці, незалежно від того знаходяться вони на загальній чи на спрощеній системі оподаткування, зобов’язані сплачувати єдиний соціальний внесок.

Виключенням з цього правила є випадок, коли ФО-П є пенсіонером за віком. Такий пенсіонер має право сплачувати ЄСВ добровільно, але не зобов’язаний це робити.

Але, увага, це виключення стосується тільки тих пенсіонерів, які перебувають на спрощеній системі оподаткування.

Але, що розуміти під терміном «пенсіонер за віком»? Чи вважатиметься таким особа, яка ще не досягла пенсійного віку, але вийшла на пенсію на пільгових умовах?

Це неоднозначне питання породило хибне роз’яснення від Пенсійного фонду України.

Так, у Листом  від 10.02.2014 року за №3672/03-20 ПФУ пояснив, що пенсіонери-чорнобильці, які пішли на пенсію за віком до досягнення цього віку, тобто на пільгових умовах, вони матимуть право добровільно сплачувати ЄСВ лише тоді, коли досягнуть пенсійного віку.

Тобто таке трактування означало обов’язок підприємця пенсіонера-чорнобильця сплачувати ЄСВ від часу виходу на пенсію і до досягнення пенсійного віку.

Керуючись цим роз’ясненням органи Пенсійного фонду нараховували недоїмку через несплату такими підприємцями ЄСВ.

Висновки Пенсійного фонду ґрунтувалися, також, на рішеннях судів, які теж породили різноманітну практику вирішення цього питання.

Крапку в тому, як слід розуміти положення законодавства, щодо необхідності сплати ЄСВ підприємцями-чорнобильцями поставив Верховний суд України у своїй Постанові від 3 червня 2014 року у справі №21-125а14.

Суд зробив висновок, що пенсіонери, яким пенсії призначені на пільгових умовах (шляхом зменшення пенсійного віку) це теж пенсіонери за віком хоч пенсійного віку вони ще не досягли.

Таким чином, фізична особа-підприємець, що є пенсіонером-чорнобильцем і обрав спрощену систему оподаткування, звільняється від сплати ЄСВ, але може це здійснювати добровільно.

Звертаємо увагу, що такі пенсіонери звільнені від сплати ЄСВ виключно за себе. Якщо ж у такого підприємця є наймані працівники, у тому числі пенсіонери, він повинен сплачувати за ниє ЄСВ на загальних підставах.

Дата публікації: 28.10.2014


Коментарі

Один відгук на Чи повинен ФОП пенсіонер-чорнобилець, який не досяг пенсійного віку платити ЄСВ?”

  1. Тетяна :

    Я дуже вдячна Вам за роз”яснення важливих для нас питань,бо в ОДПІ і в пенсійному
    не зацікавлені розібратись,а мають одну відповідь – платіть.

Ваш відгук

Зверніть увагу: Коментарі модеруються, це може спричинити затримку їх публікації. Відправляти коментарі заново не слід.