Звільнення під час лікарняного. Коли можна?

Дата публікації: 10.11.2014

КЗпП України містить гарантію, яка захищає працівників від звільнення під час лікарняного. Проте, хибна думка, що це не можна робити взагалі.

По-перше, це допускається коли установа, підприємство, організація повністю ліквідовується. У разі звільненні через ліквідацію, роботодавець має повідомляти про це працівників щонайменше за два місяці до дати звільнення.

Тобто, якщо дата звільнення працівника припала на час перебування його на лікарняному, ця обставина не буде перепоною для його звільнення.

До речі, в разі ліквідації юрособи-роботодавця, звільнення вагітних з дітьми до трьох (у деяких випадках до шести) років, а так само одиноких матерів, що мають дитину у віці до чотирнадцяти або ж дитину-інваліда дозволяється при умові, що роботодавець їх обов’язково працевлаштує на інше підприємство, установу, організацію.

Детальніше про звільнення вагітних можете почитати публікацію «Звільнення вагітних жінок».

По-друге, це допускається через те, що працівник не з’являвся на роботі впродовж тривалого часу, спричинене перебуванням його на лікарняному більш як 4 місяці поспіль. Пам'ятаймо, що відпустка в зв'язку з вагітністю і пологами у цей строк не включається.

Але це ще не всі випадки, коли можливе звільнення під час лікарняного.

Оскільки закон захищає працівника від незаконного звільнення під час лікарняного саме з ініціативи роботодавця, це означає що звільнення можливе з інших підстав.

Так, наприклад, цілком законним буде звільнення працівника під час лікарняного, якщо воно відбувається з підстав п.2 ст.36 КЗпП — закінчення строку дії трудового договору, укладеного на певний строк.

Показовим буде рішення ВСУ у справі №6-19цс14. У своїй Постанові від 02.04.2014 року ВСУ підкреслив, що заборона звільнення працівника на лікарняному встановлюється у випадку його звільнення за ініціативою роботодавця.

Також законним буде звільнення під час лікарняного працівника з підстав невиконання умов контракту (п.8 ст.36 КЗпП), навіть коли розірвання контракту ініціював роботодавець. Показовою у цьому питанні є Постанова ВСУ від 12.12.2012 р. у справі №6-156цс12, прийнята за наслідками перегляду справи через неоднакове застосування судами України одних й тих самих норм права.

З цього також випливає те, що працівники можуть звільнятися за власним бажанням. Якщо звільнення працівника збігається в часі із перебуванням на лікарняному, він не зобов’язаний відпрацьовувати два тижні.

Також можливе звільнення під час лікарняного за згоди сторін.

Коментарі

Один відгук на Звільнення під час лікарняного. Коли можна?”

  1. Наталія коментує:

    Мене звільнили з роботи підвал перебуванні на лікарняному без попередження . Я працювала на місці декретої відпустки і працівниці достроково вийшла на роботу. Які мої права порушені в цій ситуації.?

Ваш відгук