Договір оренди без нотаріального посвідчення

Дата публікації: 07.12.2014

Чи можна зекономити на нотаріальному посвідченні договору оренди приміщення? Давайте розберемося.

У цивільному кодексі (ст.793) зазначено, що договори найму (оренди) будівель чи ін. капітальних споруд (а також їх окремих частин) строком на три або більше років належить нотаріально посвідчувати.

Нагадаємо, що недотримання вимоги про нотаріальне посвідчення договорів, щодо яких таку вимогу встановлено, є причиною вважати такий договір нікчемним (ст.220ЦК).

Нікчемний договір не породжує юридичні наслідки, тобто виникнення прав та обов’язків у сторін.

Основними правами та обов’язками сторін договору оренди є:

— обов’язок орендодавця передати в оренду приміщення і його право на отримання орендної плати з однієї сторони, та

— право орендаря на отримання орендованого приміщення і його обов’язок здійснювати орендну плату та повернути приміщення по закінченні строку дії договору.

Звичайно цим не обмежується предмет регулювання договору оренди. Також сторони врегульовують питання оплати послуг з енергопостачання, водопостачання, послуг телефонного зв’язку, поточного ремонту, тощо.

Отже, недотримання умови нотаріального посвідчення договору оренди приміщення не породжує у сторін цих прав і обов’язків. Як наслідок, орендар має повернути приміщення, а виконання договору надалі припиняється.

Негативним наслідком як для орендодавця так і орендаря є додаткові витрати на пошук нових контрагентів. А це в свою чергу витрати на послуги ріелторів.

Однак, є можливість уникнути цих наслідків та зекономити на нотаріальних послугах.

Варто укладати договір менше ніж на три роки.

Але що коли орендувати приміщення треба більше ніж три роки.

Рішення дуже просте. Слід скласти додаткову угоду, якою продовжити дію договору.

Це слід робити не шляхом зміни пункту договору, який встановлював строк договору оренди, а окремою умовою в додатковій угоді. Цей додатковий строк теж повинен бути меншим за три роки.

За таких умов договір не буде вважатися таким, що укладений на три чи більше років, навіть, якщо в сукупності строк дії договору і додаткових угод до нього буде тривалим та постійно продовжуватися.

Ця позиція підтверджується Постановою Пленуму ВГС України №12 від 29.05.2013 р. (п.29).

Тож, не майте сумніву щодо законності такої практики подовження строку договору оренди приміщення, та ведіть свої справи економно.

Коментарі

Ваш відгук